top of page

MİMARLIK BİNA TASARLAMAKLA SINIRLI DEĞİLDİR.

MİMAR PINAR KUZU TUNCA

Türkiye’de bir inşaat patlaması yaşıyoruz. Artık insanlar iyi tasarımın öneminin farkına varmaya başladılar.  Günümüzde ekonomik iyi tasarım yapan mimarlarla çalışmak istiyoruz. Ülkemizde de mimarlık en popüler meslekler arasında. İzmirli yüksek  mimarlardan Pınar KUZU’dan  mekan tasarım-mimari tasarım  hakkında  bilgi aldık.

Yüksek mimar Pınar KUZU kimdir?  

 Mimarlık diplomamı Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden aldım. Yıldız Teknik Üniversitesinde “Bina Araştırma Planlama Kürsüsünde” yüksek lisans yaptım.  İstanbulda mimarlık ve tasarım ofislerinde staj yaptım. Daha sonra Mimarlık ve tasarım ofislerinde çalışma tecrübelerim oldu.  İzmir’e döndüm. Kendime ait mimarlık-tasarım ofisimi açtım. İç mekan tasarım, mimari tasarım uygulama takibi danışmanlık konularında hizmet veriyorum.

Mimarlık nedir?

Mimarlık bina tasarlamakla sınırlı değildir. Mimarlar insanların tüm yaşam alanlarını tasarlar. İnsanın içinde yaşadığı sokağı, şehri, evi, dairesi,odası, camisi, parkı, cafeleri, restoranı, işyeri, fabrikası gibi yaşanılan tüm alanın bütününü tasarlar.  Ofislerin ve evlerin planlanmasında, mimari proje çiziminde, tasarımında projeler üretmek, insanın içinde yaşamını sürdüreceği, yapıların estetik ve kullanışlılık ilkelerini tasarlayan meslek mimarlıktır.

Projeleriniz hakkında bilgi verirmisiniz?

Tek katlı müstakil konut, Villa, ofis, kafe iç mekan, eğitim merkezi projelerim devam ediyor.Mimari tasarım anlamında örnek vermek gerekirse,  yaşam biçimiyle ilgili beklentileri yükseklere taşımak, hayata değer katan yaşam alanları tasarlamak.   

Mimaride doğru malzeme seçimine , malzemenin geri dönüşümü sürdürebilmeli  olmasına dikkat ediyorum. Doğru malzeme, doğru proje dengesi çok önemli.  İklime uygun malzeme seçimi , doğal ahşap çizgilerle yaratıcı az malzemeyle çok iş yapmak.

Genç, girişimci Yüksek Mimar Pınar KUZU yirmibeş yaşında İzmir’de bir yıl içerisinde önemli  projelere imza atmış. Şubeleşen cafe trendinde projeleri , kişiye özel uygun mekanlar tasarlama projeleri devam etmektedir.

akad haber-
haber-egemenlikk

AKAD HABER GAZETESİ

TARİH: 9 EYLÜL 2016

EGEMENLİK GAZETESİ

TARİH: 29 EKİM 2016

bottom of page